Velikost garážových vrat

7.7. 2016

Stejně jak se za poslední léta měnila velikost domů, tak se měnila i velikost garáží, které se staly nezbytnou součástí každého z nich. Nejde jen o velikost klasických garáží či dvojgaráží, ale i o velikost samotných vozidel zaparkovaných v garáži. V nových obytných zástavbách je plocha určená pro garáž metrážně srovnatelná se zastavěnou plochou velikostně průměrného domu před několika lety.

Na začátku

První garáž vznikla tak trochu náhodou. Dle pramenů Henry Ford postavil svůj první „dopravní prostředek, který nebyl poháněný koňmi" u svého souseda v Detroitu roku 1896 v přístřešku pro uhlí. Jak ale brzo zjistil, bylo dost komplikované dostat velká vůz skrz dveře přístřešku. A tak zaimprovizoval – vyboural pár cihel kolem vchodu.
O pár let později se vozy Henryho Forda začaly vyrábět jak na běžícím páse. A s tím začala hrát roli právě garáž, ve které vozidlo mohlo být zaparkováno a tím chráněno.

Standardní velikost garážových dveří

Přední výrobci garážových vrat vyrábějí dveře v šíři od 240 do 600 cm. Takové rozměry jsou charakteristické především pro starší zástavby. Standardní výška garážových vrat je pak více omezena. Výška garážových vrat pak bývá obvykle 210 nebo 240 cm do výšky.

Příprava nové garáže

Stavíte-li novou garáž, průměrné rozměry garážových vrat budou přibližně 270x210 cm (pro klasickou garáž pro jeden automobil). V případě většího vozidla (pickupu apod.) šíře garážových vrat bude cca 300 cm, výška pak cca 240 cm.
Další věc, která stojí za úvahu, je, zda bude garáž připojena k domu či zda bude-li stát samostatně. I když připojení garáže k domu je, dá se říci, dnešním trendem, samostatně stojící garáž má také řadu výhod.

Jak změřit garážová vrata

Vyměňujete-li stávající garážová vrata, změřte si jejich rozměry. Stane-li se, že stávající vrata z určitého důvodu změřit nemůžete, musíte přesně změřit šíři a výšku prostoru určeného pro vrata. Zkontrolujte také, je-li dostatek prostoru nad otvorem, uvažujete-li o instalaci kolejnic pro posuvná garážová vrata. Všechny tyto starosti odpadají, necháte-li si provést instalaci garážových vrat odborníkem.

Změna velikosti stávajících garážových vrat

Z konstrukčního hlediska je vždy jednodušší zmenšit stávající vrata. Podstatně častější je však zvětšení garážových vrat.
Zvětšení otvoru pro garážová vrata je často nemožné bez zvětšení garáže samotné. Největší překážkou je obvykle průjezdná výška v garáži. Šíře nad otvorem je omezena a musí se buďto pozvednout anebo zcela přestavit. Není-li dostatek prostoru nad otvorem, často nebývá jiné cesty než zvednutí celého stropu garáže. Nezapomeňte také na dostatek prostoru pro případný otevírací pohon dveří.

Autor: AT

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků