Jak udržovat dřevěná garážová vrata?

18.6. 2016

Přírodní dřevěná garážová vrata mohou zvýraznit vzhled jakéhokoliv domu. Krása přírodního dřeva spolu s náhodnou kresbou dřeva je vzhled, který se jen těžko kopíruje umělými materiály.

Pokud vlastníte dřevěná garážová vrata, ať už s nátěrem nebo jen mořidlem, pravidelná péče vám zajistí skvělý vzhled vrat po mnoho let.

Na rozdíl od vnějšího obložení domů, garážová vrata se pohybují každým stisknutím tlačítka na vašem dálkovém ovladači nebo se zdvihají vašimi pažemi. Tyto pohyby mohou být zátěží pro povrch vrat i pro samotné panely. Zkontrolujte, zda tato zátěž nezpůsobila prasklinky nebo otvory v krycí vrstvě. Tyto prasklinky mohou být vstupní skulinky pro vodu, což může vést k dalšímu poškození.

Nejlépe vaše vrata ochráníte odolným nátěrem. Můžete vyzkoušet vrchní nátěry, jako jsou lak či barva, nebo penetrační nátěry jako oleje a mořidla.

Vrchní nátěry jsou více náchylné na tlak a mohou popraskat nebo se odloupat. Penetrační nátěry jsou flexibilnější, a proto více drží. Jedna z výhod při udržování garážových vrat je, že vrata mají relativně malou plochu a jsou dobře dostupná, na rozdíl od jiných povrchů v domě. Je snadné dosáhnout na vrchní části vrat pouze za pomoci žebříku.
Vrata vždy vyčistěte, než je budete natírat nebo mořit

I když se tento postup bude zdát většině lidí zřejmý, často se přeskakuje. Je však nutné podotknout, že vynechání tohoto kroku může vést k problémům. Někteří lidé chtějí tak moc mít nově natřená vrata, že se do prací vrhnou bez řádné přípravy. Prach a špína se může dostat do rohů nebo mezer v dřevěných panelech. Když se pak taková vrata natřou, špína se může dostat do vrchního nátěru a může způsobit, že povrch vrat nebude vypadat hezky.

Před jakoukoliv závěrečnou prací by měly být povrchy řádně připraveny. Odchlíplá barva nebo lak by měly být odstraněny škrabkou nebo brusným papírem. Pokud objevíte plíseň, bude pravděpodobně nutné vrata vydrhnout specializovaným čističem. Vysokotlaké mytí je také volba, ale mělo by se používat opatrně – vysoký tlak z těchto přístrojů může poškodit měkké dřevo.

Dalším způsobem, jak ochránit dřevo při čištění je použít obyčejný kartáč – spolu se zahradní hadicí práci udělá a vy se vyhnete riskantnímu vysokotlakému čištění. Po každém čištění vodou je nutné nechat povrchu dostatek času, aby mohl vyschnout. Délka času potřebného pro dokonalé vyschnutí závisí na klimatu a ročnímu období – může to být od několika hodin po několik dní.

Vevnitř a venku

U garážových vrat máte tu výhodu, že máte přístup i k vnitřní straně vrat. Pro správnou ochranu vrat je nutné provést ochranný nátěr na obou stranách vrat. Dřevo je hydroskopický materiál – mění se v závislosti na množství vlhkosti v okolí. Dřevo bobtná ve vysoké vlhkosti a smršťuje se při nízké vlhkosti. Pokud není ošetřená vnitřní část vrat, může to způsobit pnutí na vnější straně. Protože je vnitřní strana vrat chráněná před větrem a deštěm, nebudete muset tuto stranu tak často udržovat, ale určitě byste ji měli pravidelně kontrolovat.

Vnitřní a vnější nátěry mohou ochránit dřevo před účinky slunce, větru a deště. Pečlivá příprava je odměněna dlouhotrvajícími a krásnými výsledky. Ať už budete pracovat s barevnými nátěry nebo jednoduchými mořidly, vaším cílem bude vždy ochránit dřevo.

(Dřevěná garážová vrata vyžadují více péče než jiné druhy vrat, což je něco, na co byste neměli zapomenout, když si vybíráte nová garážová vrata.)

Zdroj: www.networx.com

Předchozí článek

v diskusi je 0 příspěvků